Toshkent Kimyo xalqaro universiteti va "Ipak Yo‘li" AITB hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzoladilar
Toshkent Kimyo xalqaro universiteti va "Ipak Yo‘li" aksiyadorlik innovatsiya tijorat banki o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi. Ushbu hujjat ta’lim, ilmiy tadqiqotlar va bank mutaxassislarini tayyorlash sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlaydi.
Hamkorlik doirasida universitet va bank bir qator ta’lim va ilmiy tadqiqot tashabbuslarini amalga oshirishga kelishib oldilar. Xususan, bank o‘zining yoshlarni qo‘llab-quvvatlash va banking sohasidagi malakali mutaxassislarini tayyorlashga yo‘naltirilgan IPAK GENERATION loyihasida qatnashish imkoniyatini taqdim etadi. Bundan tashqari, talabalar uchun stajirovkalar tashkil etish, ularning ish bilan ta’minlanishiga ko‘maklashish, ilmiy tadqiqotlarni rivojlantirish va ta’lim tadbirlarini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Shuningdek, tomonlar maxsus ta’lim dasturlarini yaratish, bank ekspertlari ishtirokida ma’ruzalar va mahorat darslari o‘tkazish hamda innovatsion ta’lim loyihalarini yo‘lga qo‘yish rejalari borligini ta’kidladilar. Moliya savodxonligi va bank texnologiyalari bo‘yicha raqamli kurslar ishlab chiqish, shuningdek, talabalarni real bank loyihalariga jalb etish imkoniyatlari ko‘rib chiqiladi.
Alohida e’tibor talabalar orasida tadbirkorlik tashabbuslarini rivojlantirish, jumladan, startap loyihalarini moliyalashtirishga qaratiladi.
Tomonlar mazkur hamkorlik ilm-fan va biznes o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga, shuningdek, universitet talabalari va bitiruvchilari uchun yangi imkoniyatlar yaratishga xizmat qilishiga ishonch bildirdilar.